logoweb
Pavlův web - články


Projev

Vážení rodiče, učitelé a úspěšní maturanti
Ještě než se přejde k předávání vysvědčení a oficiálnímu zakončení střední školy, rád bych vám jménem třídy řekl pár slov. Před pár dny jsem měl možnost naposledy pohlédnout do místnosti, jejíž dveře byly označeny cedulkou "P4". Vešel jsem dovnitř s vědomím, že je to naposledy. Když jsem uviděl vyrovnané prázdné lavice, začal jsem vzpomínat, co se zde všechno odehrálo. Je zvláštní kolik zážitků, emocí i okamžiků se vejde mezi čtyři zdi.
I když byla celá místnost na první pohled prázdná, já jsem ji tak neviděl. Na každé jednotlivé židli seděl vždy úžasný člověk. Začalo mi být líto, že jsem některé za celé 4 roky nepoznal, tolik jak bych chtěl. A ještě více jsem byl smutný z toho, že se naše cesty většinou rozdělí. Můj smutek se naštěstí brzy rozplynul, když jsem si
foto
vybavil všechny školní exkurze nebo společné výlety na horách či v Chorvatsku. Za celé naše studium jsme se stali myslím dobrým kolektivem a mezi námi vznikla silná přátelství.
Přemýšlel jsem také nad tím, jak jsme vypadali v prvním ročníku. To jsme byli ještě děti, ale dnes je to něco jiného. Složili jsme zkoušku dospělosti, měli bychom být tedy dospělí. Každý z nás určitě v mnohém vyrostl. Vyrostli jsme nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Z každého z nás se stala osobnost, kterou si budou ostatní velice dobře pamatovat. Stali se z nás také občané a to hlavně dnes, kdy se nám poprvé otevřely dveře vedoucí k volebním urnám.
K celé naší proměně je myslím vhodné, abych pronesl mnohá díky. Hlavní poděkování patří našim rodičům, kteří nás podporovali a vlastně podporují po celý život. Bez nich bychom jistě neodmaturovali a jen díky jim tu dnes můžeme být a těšit se z našich úspěchů. Při maturitní zkoušce nás také hřálo vědomí, že nejsme jediní, kdo má nervy napnuté jako špagáty. Mnozí rodiče jistě v onu hodinu s velkým "H" s napětím hypnotizovali telefon. Zkrátka po celou dobu byli psychicky s námi.
Další poděkování patří i našim učitelů. Za to, že nám byli i přes přísnost hodnými průvodci v našem studiu a dovedli nás nakonec až ke zkoušce dospělosti. Vzali jsme si od nich kousek jejich moudrosti, kterou nám nabídli, někdy až skoro na stříbrném podnose. Dost často jsme jejich práci přijímali s nepochopením, ale oni nás i přesto vedli k dospělosti, která prostě jednou musela přijít. Speciální poděkování ke straně učitelů bych chtěl věnovat naší paní třídní. Za to, že jsme se na ni vždy mohli obrátit se svými problémy a za to, že nás úspěšně provedla celým studiem.
Závěrem bych chtěl dnes již bývalým spolužákům popřát hodně štěstí u přijímacích zkoušek a hlavně všechno nejlepší v jejich dalším životě. Myslím, že na čtyři společně strávené roky rozhodně nezapomenu. Děkuji.

Vložit komentář.


TOPlist