logoweb
Pavlův web

Hudba jako odraz reality


Homo musicus - Člověk se skelným pohledem kývající hlavou do rytmu. Člověk zmítající a pohybující se do kombinace různých melodií. Člověk zpocený, skákající a mávající do zvuků kytarových riffů. Člověk chodící s jakýmisi věcmi v uších. Člověk předvádějící hru na imaginární nástroj za poslechu jeho oblíbené skladby. Člověk mající tváře mokré od slz. Člověk zlepšující si svoji náladu poslechem.


Skoro před rokem se na louce na Tachovsku odehrál obrovský a mediálně známý incident mezi příznivci techna a policisty. "Už zase bijou děti", zpíval písničkář Nohavica na adresu policie ČR. Příslušníci policie v tu chvíli přemýšleli spíše nad velkými vedry než nad tím, co ti lidé na louce vlastně chtějí.
foto2
Vzduchem poté létaly dýmovnice, obušky i pěsti. Byl to boj na ostří nože. Na jedné straně horda vedrem naštvaných policistů vedená politickými záměry a na druhé straně horda tanečníků, kteří si sem přijeli vytvořit svůj vlastní mikrosvět.
Média měly žně. Každý se najednou potřeboval vyjádřit k danému problému, proto byly noviny plné úvah nad tím, co se vlastně stalo. Politici samozřejmě zapnuli vařiče a začínali si přihřívat svou vlastní polívčičku. Ironií je, že to dělali nad něčím, co sami způsobili. Naproti tomu vznikly davy protestujících proti CzechTekovským událostem. Národ se rozdělil na ty, co jsou pro anebo proti. Ale každý oheň jednou uhasne, a tak i na tuto událost se postupem času zapomnělo. Jenomže hudba žije stále dál. A vlastně jen ta rozdmýchala konflikt na Tachovsku.
Proč vlastně lidé poslouchají hudbu a co vlastně hudba je? Snad neexistuje člověka, který by nikdy neslyšel nějakou píseň. Hudba je totiž umělecké dílo ovlivňující mysl a emoce. Existuje mnoho různých žánrů a ke každému se dá přiřadit určitý druh emocí, jaký vyvolává. Energii, radost, pláč, smutek, představy, skepsi... Málokdo umí ovládat a očekávat své emoce, ale díky širokému repertoáru hudby máme úžasnou možnost umět si své emoce vyvolávat, kdy se nám zachce. Stačí k tomu jen zapnout rádio.
foto1
Jste unavení? Pusťte si metal, tak na únavu zapomenete. Jste smutní? Pusťte si trance, tak na smutek zapomenete. Něco vás trápí? Pusťte si rock, tak na trápení zapomenete. Ale funguje to i jinak... Něco se vám stalo? Pusťte nějakou baladu a řádně si to promyslete. Jste zamilovaní? Pusťte si známé love songy a budete se cítit zamilovaní ještě více. Cítíte se špatně a nevíte proč? Pusťte si nějakého písničkáře, třeba zjistíte, že zpívá o něčem,co znáte, ale nedokázali jste to pojmenovat.
Emoce jsou věc zrádná, protože nikdy nevíme v jaké chvíli se objeví, jak bude silná nebo jak nás ovlivní. Díky hudbě se naučíme své emoce poznávat a poté toho poslechem té správné hudby dokážeme využít.
Poslech různých rytmů samozřejmě nepůsobí pouze na emoce. Velice ovlivňuje i naše myšlení. Mozek je nejkomplikovanější ze všech částí lidského těla. I vědci, kteří celý svůj život zasvětili zkoumáním mozku jsou skeptičtí. Prý je nemožné pochopit lidský mozek zase lidským mozkem.
S hudbou je to podobné jako s drogami. Ovlivňuje myšlení a činy člověka. Ale účinek se liší v druhu hudby. Určitý druh hudby uklidňuje, podněcuje k přemýšlení nebo naopak působí fantazijně.
Technaři přijeli na louku na Tachovsku kvůli odreagování, které hudba nabízí. Zvlášť při poslechu elektronické hudby se člověk dostane takříkajíc do transu. Najednou své vědomí dostane někam jinak, zažívá něco nového a obohacuje se o další zkušenost. Uniká od reality do jiného neprobádaného světa. Poznává sám sebe trošku z jiné stránky.
Hudba je takový odraz reality. S měnícími se písněmi se mění i odraz světa. Je to jako odraz zrcadla. Někdy je obraz reálný jindy může být zdeformovaný, ale právě na těch deformacích si povšimneme určitých detailů, které bychom si nikdy sami neuvědomili. Hudba je totiž taková učebnice, která nás může mnohému naučit. Naučíme se v ní totiž poznávat sami sebe. Písně bych sám zařadil mezi divy života. Nikdo neví proč, ale život bez nich bychom si asi nedokázali vůbec představit. Hudba je zkrátka kořením života.

Vložit komentář.

TOPlist