logoweb
Pavlův web

Láska a přátelství

Po dlouhou dobu si stále kladu otázky, které se týkají smyslu lidského bytí. Otázky typu "Proč je svět? Co je smyslem života? Co má člověk dělat, aby svůj život naplnil?" Dlouhé večery jsem strávil hloubáním nad těmito nezodpovězenými otázkami. Vnitřně mě to užíralo, protože jsem neznal odpovědi.
Dnes večer, ale nastala změna. Došel jsem k názoru, že země je deska, kterou táhnou dva základní aspekty života. Láska a přátelství. Toto jsou dva důvody, proč se naše planeta točí. A také proč my jsme stále v pohybu.
obr2
Mé zjištění je naprosto všední. Láska a přátelství se objevuje v písních již po staletí. Hudba se postupem času mění, ovšem základní myšlenky zůstávají stejné. Dá se říci, že umělci zpívají stále dokola to samé. I tak jim to ale přináší uspokojení, protože kolem sebe šíří velice důležité hodnoty. Právě poslouchám písně bratří Nedvědů a uznávám, že mají pravdu. V duchu děkuji za existenci takových umělců.
Domnívám se, že se nebudu mýlit, když prohlásím, že se společnost od těchto dvou hodnot postupem času odvrací. Lidé mají úplně jiné hodnoty. Tedy možná proto o sobě velice málo jedinců prohlásí, že jsou šťastni.
Láska má mnoho podob. První je láska mezi mužem a ženou.

Způsob, jakým se prezentují některé videoklipy, uráží moje estetické cítění. Můžu být puritán, můžu být starý, můžu tomu nerozumět, ale myslím, že v poezii a písničkách se láska i sex musí umět podat s něhou, s citem. Vadí mi, že se všechno bere prvořadě přes peníze. Jan Kryl


Nechci mluvit o osobnosti Jana Kryla, ovšem to co napsal, plně vyjadřuje můj názor na věc. Možná jsem divný, ale připadá mi, že spousta vztahů je založena jen na sexu. Romantika se vytrácí a zůstává jen fyzická přitažlivost. Romanticky založené osobnosti mají mnohem větší problémy s hledáním partnera.
Další interpretace slova "láska" je dle mého i vztah k přírodě a světu. Někdo se dokáže radovat ze zpěvu ptáků nebo ze zelených rozkvetlých plání. Krása přírody je veliká a ten kdo toto nevnímá, jakoby žil s páskou na očích. Moderní doba žije nejspíše s páskou na očích také. Kdyby ne, nekácely by se stromy a nenarušovala by se krajina silničními komunikacemi nebo rozlehlými továrnami.
Dalším spojením lásky je krása. Krása přežívá v jakékoli době, protože si ji lidé nenechají vzít. Krásné věci neomrzí, přinášejí radost a rádi se jimi obklopujeme. Někteří vládci se v historii pokoušeli krásu omezit. Respekt u svého lidu si tím nikdy nezískali.

obr3
Dostávám se k druhému smyslu života. K přátelství. Nejhezčí moment přátelství je tehdy, když přejeme tomu druhému jen dobré a radujeme se z jeho úspěchů.
Poslední dobou mě připadá, že se nedokáži radovat, když se mi něco povede nebo když něco dokážu. Radost prožívám jen tehdy, když se s ní mohu podělit s někým blízkým. Jsem moc rád, že mám pár přátel, kteří dokáží projevit radost, pokud se daří tomu druhému. Nejsou naštvaní z toho, že se to nepovedlo třeba jim. Něčeho takového si velice vážím.

"Čím větší skupina lidí, tím slabší jsou pojítka založená na lásce k bližnímu, na přátelství, na vzájemné solidaritě a naopak tím silnější jsou motivace založené na vlastním prospěchu a směně." Robert Holman


Slova ekonoma Roberta Holmana velice vystihují hodnoty kapitalistických společností. Dobří přátelé jsou důležití v životě každého člověka. Kdo tvrdí opak není šťastný. Myslím si, že přátelství je mnohdy odstrkováno do pozadí. Co byste chtěli více? Dobrého přítele nebo luxusní automobil? Proč mám pocit, že mnoho lidí bude u této otázky nerozhodní?
"Známých mám až hanba, ale přítel chybí", zpívají bratři Nedvědi. Mnoho vztahů je založeno jen na známosti a vzájemné výpomoci. Možná je to v pořádku a patří to k životu. Měl by však být propastný rozdíl mezi "přátelstvím" a "známostí". Proto nemám rád předstírané sympatie k lidem, o jakých víme, že se nám jejich známost bude hodit.

"Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein


Dnes jsem strávil den s pár lidmi, kteří se touto pravdou řídí. Jdou sice po riskantní cestě, protože láska nebo přátelství se mohou proměnit v bolest a zklamání. Tento risk jsou však ochotni podstoupit. Jednou ve stáří si pak budou moci říct... "Žili jsme plný život." Je to rozhodně lepší než se chovat sebestředně a žít jen pro sebe. Zkrátka naše osobnost nesmí být uzavřená jen v naší mysli a v našem těle. Musíme být ochotni se o ni podělit i s ostatními. I když to mnohdy dost bolí.

Vložit komentář.

TOPlist