logoweb
Pavlův web

Love hurts

Láska bolí - krutá pravda o pozemském bytí s jakou se setkali snad všichni lidé, kterým pulzuje v žilách krev. I přes všechny negativní zkušenosti, se k ní všichni stejně vrací.....

"Chápeš proč?"

"No bude to asi smyslem lidského života. Milovat. Lidé se rádi odklánějí ze zajetých kolejí, ale v případě lásky je to chyba. Snaží se svůj smysl realizovat v kariéře, cestování nebo studiu. Sami si namlouvají, že jsou šťastni. Celé dny pracují na věcech, o kterých se domnívají, že jsou důležité. Celé noci probdí nad realizováním svých snů, které nemají s láskou nic společného. Většinou totiž uspokojují jen ego a to je jen malá část lidské duše."

"A jaké k tomu mohou mít důvody? Vždyť se říká, že láska je krásná."

foto1
"Důvody? No to není lehká otázka. U každého člověka to bude jinak, přece jen je každý z jiného těsta. Ale měl jsem jednoho přítele a ten dělal přesně to, o čem jsem mluvil. Zavíral oči před láskou a nechtěl si ji pustit k tělu. Také po nocích pracoval, protože chtěl v životě něčeho dosáhnout. Nikdy ale řádně nevěděl čeho. Nikdy do toho svého seznamu nezařadil přání založit rodinu."

"Ale proč? Proč takto vůbec přemýšlel?"

"Víš byl to hrozně citlivý člověk. V mládí prožil nešťastnou lásku a to ho velice poznamenalo. Začal se zatvrzovat proti citům a lásce. Začal se jí bát. Od té doby lidem moc nedůvěřoval. Tedy nenech se mýlit, měl dobré přátele, kterým důvěřoval. Ale všichni byli muži. K ženám cítil strach a nikdy si nenechal žádnou pustit k tělu. Žil od té doby zvláštní život. Když si netroufal budovat mezilidské vztahy, tak o to víc se vrhnul do budování kariéry. Měl samozřejmě úspěchy, leccos se mu dařilo a dosáhl dobrého postavení."

"No a tohle mu nestačilo ke štěstí?"

"Je vidět, že jsi ještě moc malý. Za pár let už takovou otázku nikdy nepoložíš, protože pochopíš, že ke štěstí potřebuješ vždy živého člověka. Nemůžeš štěstí stavět na pokreslených papírech nebo výši tvého bankovního konta.
Ale abych se vrátil k mému příteli. Dosahoval úspěchů v mnoha oborech, ale všechny úspěchy mu přinášely jen krátkodobé uspokojení. On si totiž uvědomoval, že jeho život směřuje po špatné cestě. Nebyl však tak silná osoba, aby s tím dokázal něco dělat. V tom spočívala jeho trýzeň... no netvař se tak udiveně. Představ si, že třeba já pomalu padám do propasti a ty to sleduješ o pár metrů dál. Nemůžeš nic dělat, jen se dívat. Právě tohle byl můj přítel, akorát do propasti šel on sám. Sám viděl hloubku propasti před ním, ale neměl sílu se zastavit."

foto2
"No... musel to být každopádně zvláštní člověk."

"To určitě byl. Byl v duši hrozně rozpolcený. Cítil, že mu chybí láska blízké osoby, ale spíše se tuto touhu snažil potlačovat než realizovat. Víš, vzpomínám si na jednu dívku se kterou se setkal. Seznámil se s ní na jednom večírku a velice si s ní rozuměl. Později se mi svěřil, že se mu líbila, a že by s ní rád trávil více času.
Ale za pár dní se s ní setkal na úplně jiném místě a choval se k ní jako by byla cizí. Prakticky jí přehlížel. Bylo to jen proto, že se bál, aby v něm nevzbudila jakýkoliv cit. Bál se lásky a nakonec na to doplatil."

"Jak doplatil? Co se mu stalo?"

"Cha cha, no nečekej žádný dramatický závěr. Říkal jsem ti, že žil prakticky jen pro svou práci. Nakonec si špatná životospráva, spěch a stres vybraly svou daň. Zemřel v šestačtyřiceti letech na infarkt. Sám ve svém bytě. Osamělý a opuštěný. Byl jsem jeden z mála, kteří mu šli na pohřeb. Víš v tu chvíli mě napadlo, že to vůbec nemuselo tak dopadnout."

"Myslíš, že ho někdo mohl zachránit?"

"Ano, tak nějak. On se totiž přetvařoval. Pod tou skořápkou zaneprázdněného tvrdého člověka se skrýval citlivý a jemný člověk. Pokud by se někdo dokázal tou skořápkou prolomit mohl v něm spustit citovou potopu. On totiž potřeboval pomoc. Možná doufal, že mu někdo podá pomocnou ruku. Bohužel se tak nestalo. Asi tomu chtěl osud. Ale já v tom vidím spíš lidskou nechuť pomáhat. Čím je složitější problém, tím je pomoc čím dál menší....
Na tomto příběhu si zapamatuj jednu věc. Nikdy nesuď člověka podle obalu. Budeš si to pamatovat?"

"Budu, tati."

Vložit komentář.

TOPlist