logoweb
Pavlův web - články


Marihuana

V poslední době se často setkávám s mnoha názory na kouření marihuany, proto cítím jakousi potřebu formulovat svoje názory na tuto problematiku v tomto článku.
konopi
Proč lidé vůbec stojí o změnu svého vědomí? Na tuto otázku není lehká odpověď. Lidé znají ovlivňující látky už hezkou řádku století. Indiánské kmeny je používaly (a dodnes používají) jako běžnou součást jejich života. Šaman indiánů postupně zasvěcoval každého člena kmene do tajů drog. Účelem bylo jakési filozofické pochopení světa. Smíření se smrtí a osvícení nad vlastním osudem. V historii je tento účel užívání drog spíše výjimkou. Sloužil spíše jako odreagování a zábava. Příkladem může být alkohol. Jeho historie sahá až do 4000 let před naším letopočtem.
Dostávám se opět k původní otázce. Proč to lidé vůbec dělají? Proč se snaží uniknout svou myslí pryč? Myslím, že na tuto otázku by si měl odpovědět každý sám. Mnoho jich bude jistě ve stylu "je to pro mne odreagování po těžkém dnu". Ani se tomu nedivím. Velice málo lidí o sobě může říci, že jsou opravdu šťastni. Krátkodobého štěstí lze dosáhnout poměrně snadno. Dlouhodobého nikoliv.
Zde bude asi hlavní popularita alkoholu či lehkých drog. Přináší krátkodobé štěstí. Bohužel po určité době přichází vystřízlivění, kocovina nebo deprese. Pokud si něco dám, dosáhnu tím částečného odpoutání od problémů mého všedního života. Marihuana je jedním z prostředků, které toto odreagování přináší.
Pokud někteří neví, tak konopí obsahuje látku zvanou THC (tetrahydrocannabinol). Ta přivádí vědomí člověka do zvláštních stavů. Cannabis prakticky pozmění myšlení člověka, ale jen do té míry, aby si uvědomoval věci, které ho v střízlivém stavu nenapadnou. Dostavuje se zpomaleného vnímání času a tendence k přemýšlení sám nad sebou a věcech kolem nás.
kytka
Kouření marihuany přímo nutí ke srovnávání s alkoholem. Alkohol myšlení spíše potlačuje, kdežto marihuana (v decentním množství) spíš rozvíjí. Kuřáci marihuany neznají kocovinu. Ráno se člověk probudí svěží (protože se po THC skvěle spí) a je schopen duševní práce. Člověk po strávené noci u baru, duševní práce většinou schopen není. Krom toho alkohol mnohdy povzbuzuje agresivní chování. U marihuany je agresivní chování výjimkou, spíše spojenou ještě s alkoholem.
Velikým problémem pití alkoholu a požívání drog, ať lehkých či tvrdých, je závislost. U alkoholu a marihuany je prokázáno, že nemůže vzniknout fyzická závislost, jako u tvrdých drog. Psychická závislost vzniknout může. To je jádrem problému. Tím, že člověk pije nebo kouří, si vytváří takové "klapky na očích". Pokud si na tyto klapky zvykne a nedokáže vnímat okolní svět bez drogy, stává se obětí.
Proto je třeba brát toto "odreagování" s rezervou, jako takové rozšíření obzorů k přemýšlení a poznání sám sebe. Protože jakmile mě svět bude začínat připadat bez drogy všední a černobílý, začínám se dostávat do problémů.
Co se týče zdraví, nedělám si iluze, že kouření marihuany je zdraví přínosné, jak tvrdí někteří propagátoři marihuany. Pokud se opět podíváme do historie, dříve byly cigarety vědci propagovány. Vědci tvrdili, že lidskému tělu kouření cigaret prospívá. Kouření se v 60 letech stalo módou. Nyní se karta obrátila. Média nám ukazují plíce znetvořené cigaretovým kouřem. Na krabičkách cigaret jsou popisky varující nad škodlivostí tabáku.
Něco podobného to bude s marihuanou. Vědci úplně neznají účinky THC na lidský organismus. Především nemůžou říci, jak ovlivňuje mozek, protože mozek je pro vědce stále záhadou.
Každopádně marihuana se mnohdy kouří dohromady s tabákem. Kouří se mnohdy s cigaretovým papírkem. Kuřák marihuany si ji ponechává dlouho v plicích, aby vstřebal více THC. Už díky tomuto bych netvrdil, že kouřením marihuany se upevňuje zdraví celého těla. Existují názory, že je v ní 50x více škodlivin než v tabáku.
kralici
Marihuana je momentálně v naší zemi postavena mimo zákon. Národ je, dá se říci, rozdělený. Žádná z politických stran si netroufá o tomto tématu otevřeně mluvit, protože se bojí ztráty svých voličů. Domnívám se, že v blízké době určitě vznikne vysoce liberální strana, která jistě bude mít ve svém volebním programu legalizaci marihuany Určitě si získá pozornost ze strany mladých voličů, kteří jsou znechucení nynějšími politiky.
Nyní bohužel není česká politika otevřená diskuzi o lehkých drogách. Je to problém zvláště ve zdravotnictví, kde byly zjištěny pozitivní účinky marihuany v léčbě rakoviny či Parkinsonovy nemoci. Společnost je příliš zatížená proti konopí, že si neuvědomí její pozitivní prokázané účinky. Toto nám tvrdí mnoho renomovaných výzkumníků v oblasti zdravotnictví.
I přes protizákonnost se marihuana těší velké oblibě. Existují bary, kde je kouření marihuany povoleno. Kouří se běžně na ulici a sehnat cannabis není nic těžkého.
Zajímavostí a zároveň velkou neznámou jsou pro mne názory hnutí Skinheads na marihuanu. Skinheads je důrazně proti lehkým a tvrdým drogám. Alkoholu však holduje většina z nich. Existují i party skinheadů, kteří vyráží s úkolem sbít co nejvíce feťáků (v jejich podání jsou tím míněni kuřáci marihuany). Ideologií skinheads si toto vysvětlují tím, že čistí tento stát od "zbytečné lůzy". Ovšem vymýtání zla zlem není nic neobvyklého, alespoň ne v historii.
Když to tedy závěrem shrnu. Kouření marihuany dle mého není nebezpečné, pokud člověk této droze psychicky nenavykne a neužívá ji pravidelně ve velkém množství. Nevidím v ní větší nebezpečí než v alkoholu. Legalizace marihuany je do budoucna jistou věcí, otázkou je však kdy. Dříve bude spíš legalizováno její použití ve zdravotnictví. Lidské zdraví marihuana poškozuje, stejně jako ji poškozuje tabák či alkohol. Důležité je množství a časová pravidelnost její "konzumace".

Vložit komentář.

TOPlist