logoweb
Pavlův web - články


Propaganda dnešního světa

Po druhé světové válce se politické poměry vydaly po dvou, od sebe odlišných, cestách. Kapitalismu a socialismu. Obě cesty potřebovaly ke svému rozmachu a pozdějšímu udržení propagandu. Přec rozdílnou.
kom
Socialismus bylo politické uspořádání, které bohatství směřovalo k prostým lidem (alespoň to tak mělo být). Propaganda v socialistických zemích byla a vlastně dodnes je velice silná. Využívá se veškerých médií, které má režim k dispozici. Hlavním účelem ideologie socialismu bylo vnutit člověku názory. Myslím si, že dostatečně to ve svém díle popsal ruský autor Boris Pasternak, který veškerou toto vše vnímal.

"Hlavní bídou, jádrem budoucího zla byla ztráta víry v cenu vlastního názoru. Lidé si namlouvali, že doba, kdy se zachovávaly příkazy vlastního mravního cítění, už minula, a že teď je třeba zpívat kolektivním hlasem a žít z cizích představ, vnucených všem."

Aby mohl sovětský stát fungovat, museli v něj lidé věřit. Lid musel být stále přesvědčován o velikosti a správnosti jeho zřízení. Na plakátech muselo být vidět, že je společnost postavena na pevných základech. K těmto slovům doporučuji odkaz www.socrealismus.info .
Propaganda dnešní doby je pro mne jasná. Je to reklama. Ta má totiž jasný cíl, jako ta komunistická. Vnutit člověku názory. Aby kapitalistický stát fungoval musí lidé kupovat a spotřebovávat. Reklama toto vše v nás podněcuje.
Díky reklamě známe spoustu slov. Rama, Danone, Opavia, Kofola... Twix, Mars, Deli nebo Snickers. Vybavila se vám při přečtení slova "Mars" planeta sluneční soustavy? Nejspíš ne. Byla to čokoládová tyčinka v černém obalu s červeným výrazným nápisem.
Mnoho lidí se stává vedlejším produktem posedlosti životním stylem. Setkal jsem se s zajímavou odpovědí na otázku "Co potřebuješ ke spokojenosti?", která mě opravdu překvapila. Zněla takto: "Já jsem spokojený. Když něco potřebuju nebo se mi něco líbí tak si to koupím. Mám auto, mobil..."
cesky sen
Co k tomu dodat? O chudobu v Africe nebo války se nestarám. Co chci jsou lesklé letáčky s nabídkou obchodních řetězců. Nakonec patříš věcem, které ti patřily.
Zajímavou sondou do života českého národa se stal film Český sen Tento "vtip" o neexistujícím hypermarketu ukázal pravou tvář reklamy a reklamního průmyslu. V závěru projektu přilákala fiktivní reklama 4500 lidí. Tito lidé přišli jen díky touze si něco koupit. Reklama v televizi ukazuje krásné sympatické herce, jak zvýrazňují jeden konkrétní výrobek. Nezáleží na kvalitě výrobku, nezáleží na tom, jestli ho vůbec potřebujeme. Na čem opravdu záleží je jeho prezentace.
Lidé poté vidí tu spokojenost z vlastnictví výrobku, že pocítí také tu touhu ho mít. Dělají mnohdy nenáviděnou práci, aby si koupili věci, které nepotřebují. Reklama je propagandou, protože nám lže. Lže nám, protože vnucuje názory. Nyní nám záleží jakou značku oblečení nosíme, od jaké firmy a za kolik peněz máme mobil, jakými jezdíme auty... Ty obyčejné a ve skutečnosti podstatné věci odsouvá do pozadí.
Ono totiž nezáleží na obsahu vaší peněženky, nezáleží na vaší image, nezáleží na vašem domu a bydlení. I z malého všedního domu může vyjít velký nevšední člověk.
Když píšu tento článek sedím u počítače. Vedle mne leží mobil značky Siemens, hraje mi muzika z reprobeden značky Magnat, u dveří jsou položené boty značky Converse a v pokoji mám zaparkované závodní kolo značky Duratec. Ptám se sám sebe, potřebuji to vůbec?

Vložit komentář.

TOPlist