logoweb
Pavlův web - články


Článek v novinách

Jednoho parného letního dne jsem odpočíval na zahradě. Z příjemné relaxace mě však vytrhla máma, která se zvláštním výrazem v obličeji a novinami v ruce pravila: "Normálně tohle mě naštvalo. Co si ti poslanci o sobě myslí." A ukázala mi titulní stránku MF Dnes. "Dovolená poslanců za 43 korun na den" hlásal na přední straně tento deník. Jako podnadpis bylo napsáno: "Ztráty v parlamentních rekreačních zařízeních dotuje stát."
Máma z toho byla nejspíše značně konsternovaná a já, jelikož se rád přu, tak jsem se snažil na věc dívat schválně z jiného úhlu pohledu. "No jo", říkám, "a ty bys tam nejezdila, kdybych byl já třeba poslanec?" "Takhle to nemůžeš brát." opáčila mi.
trida
V tu chvíli jsem si uvědomil, jak je to zajímavý názor. Opravdu bychom jednali lépe být na místě politiků? Pokud člověk může využít možnosti, která je pro něj ekonomicky výhodnější, tak to s velkou pravděpodobností udělá. Je běžné získávat různá zaměstnání díky známostem. Stejně jako je běžné nechat zaplatit zaměstnavatele za věci své osobní potřeby. Ovšem samozřejmě to musí být dobře zamaskováno.
Lidé se prostě snaží vytěžit ze všeho co nejvíc a to samé dělají i politici. Politici jsou přeci také jenom lidé se všemi nedostatky, jako ti ostatní. Jediný rozdíl je v možnostech. Poslanci v tomto hrají mnohem větší ligu.
Pokud bychom měli známého, který nám nabídne příjemnou dovolenou za 43 korun na den, těžko by někdo odmítl. A asi by nikdo nereagoval tak, že by toto chování označil za neetické a nesprávné. Ale právě tuto reakci veřejnost od politiků vyžaduje.
Však rozhodně se podobné články na téma "poslanecké výhody z peněz daňových poplatníků" nečtou lehce. Někdy se u čtení novin člověk i naštve. Otázkou k zamyšlení je, jestli se naštve, protože mu to připadá nedůstojné nebo neetické, nebo spíš, kvůli nespravedlnosti, že takové výhody nemá? Rozhodně bychom měli prvně přemýšlet sami nad sebou a přemýšlet nad jednáním toho druhého, než začneme někoho hned otevřeně kritizovat. A to neplatí jenom o politice.

Vložit komentář.

TOPlist