logoweb
Pavlův web - články


Moderní informačně přenosný systém na SPŠ stavební v Třebíči


logo

Vážení studenti, nadpis, který jsem zvolil vás možná může zmást. Nejedná se totiž o nějakou novinku na naší škole. Tento informační systém provází naši školu už delší dobu. Jistě jste se s ním již setkali, bohužel jste si ani neuvědomili, že jste s ním přišli do styku.
O co se vlastně jedná? Několikrát se mi stalo, že informaci, kterou jsem sdělil určitému učiteli, ke konci dne vědělo několik dalších učitelů. Taková stará dobrá drbárna v moderním hábitu. Ale slovo drbárna je moc hanlivé, proto z čistě z pudu sebezáchovy ji budu nazývat informační systém. Tento informační systém je zahlcován nejrůznějšími zprávami (idnes by mohl závidět). K naší nelibosti je používán ke sdělením o našem prospěchu. Tento bod, přec je nepříjemný, bych ještě označil za adekvátní. Dá se říci, že v tomto případě učitelé využívají informační síť vlastně pro naše dobro.
trida
Většina dobrých myšlenek byla zneužita. Není výjimkou, že tyto slova jsou pro učitelské info naprosto výstižné. Je totiž využíván pro přenos informací k učitelským povinnostem naprosto nepotřebných. Příkladem nechť je prospěch žáků. Proč by měl učitel vědět prospěch žáka, kterého vůbec neučí? K čemu je mu tahle informace? V zájmu zefektivnění práce učitelů, bych odepřel učitelům přístup k informačnímu systému. Ve stavební firmě Vrba a spol. je znám postih kuřákům. Kdo kouří má hodinovou mzdu o pět korun menší. Něco podobného bych zavedl na našich školách. Jaký učitel bude zatěžovat své myšlení sbíráním naprosto nepodnětných informací (rozuměj drbů) by měl být adekvátně ohodnocen. Jinak je na tom bit sám student. Učitelova mysl je zahlcena a promítá se to i v jeho výkladu.
Co mě však zaráží je učitelská prezentace takto nabytých informací. Nestydí se doslova chlubit studentovi o tom, co na něj všechno ví. Někteří to prokládají významnou ironií. Je něco shnilého ve státě Dánském a tohle už začíná zapáchat.
Snažil jsem se přijít na to, co dotyčné učitele svádí k tomuto jednání. Blbost by byla nejjednodušším vysvětlení, však všichni učitelé jsou vzdělaní lidé, proto k nim toto nějak nesedí. Problém bude asi hlubší, nemám bohužel vědomosti, abych to mohl dostatečně objektivně posoudit. Mohu pouze hádat. Možná, že si tímto učitelé snaží získat si jakousi psychickou převahu nad oním jedincem. Ukazují mu, jak je slabý a malý oproti nim. Ale to už je otázka psychologie.
Kdo si plete kynologii s gynekologií se dožije mnoha překvapení. Dnes už docela pochybuji, že to samé platí pro srovnání učitele a vesnické drbny. Nechtěl bych, aby to co jsem zde napsal bylo vyzněno jako obecná definice učitelů. Čest výjimkám! Protože aby kdokoliv mohl být bezúhonným příslušníkem nějakého toho stáda ovcí, musí být nejdřív ze všeho tou ovcí.
Studentům bych mohl doporučit využít informační síť pro svou vlastní zábavu. Stačí vypouštět do této sítě zajímavé informace a zábava na sebe nenechá dlouho čekat. My studenti máme oproti učitelům výhodu, že to můžeme sledovat a řídit. Oni jsou pouze články, které automaticky přijímají a opět vysílají stále stejné impulsy. Nejraději bych tento druh zábavy položil na oltář pro zrušení celé informační sítě. Nebo bych byl alespoň pro to, aby učitelé zanechali prezentace těchto drbů před žáky, kterých se ony informace (či desinformace) osobně týkají. A citát na závěr?

Senatores boni viri,
senatus autem bestia.

(Senátoři jsou dobří mužové, senát je šelma.)

Vložit komentář.

TOPlist