logoweb
Pavlův web - články


Vznik vesmíru

mlhovina
Nedávno jsem byl na přednášce o kosmologii. Měla název "Precizní kosmologie - nový životopis vesmíru". Přednášel Doc. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. O tyto podobné vědy se začínám zajímat relativně krátce, proto jsem vstřebal jenom část informací v celé přednášce. Pan Mikulášek mluvil o kosmologii obecně, poté o teorii vzniku vesmíru a teorii složení vesmíru. Nejvíce mne zaujala část o vzniku vesmíru.
Nejvíce známá teorie je, že vesmír vznikl z Velkého třesku (anglicky Big Bang). Ze zhuštěného počátku. Poté se začal rozpínat a tím i řídnout. Při rozpínání však docházelo k různým zhuštěninám z kterých pak vznikly galaxie. Mě osobně nejvíce zajímal ten úplný počátek, ta první singularita. Zeptal jsem se po přednášce pana Mikuláška, jaký je jeho názor na počátek vesmíru, který bývá církví označován jako dílo Boží. Odpověděl mi, že toto neřeší. Prý většina kosmologů se na úplný vznik dívá jako na náhodu. Může existovat mnoho vesmírů z nekonečně mnoha Velkých třesků. Tímto matematickým zákonem pravděpodobnosti si vysvětluje vznik naší planety.
Teorie Velkého třesku využila církev. Církevní vůdci si nechali osvětlit tuto hypotézu a dospěli k názoru: "Velký třesk je dílo Boží." S tímto tvrzení přistoupili k vědcům a doporučili jim, aby zkoumali dění PO Velkém třesku, ne Velký třesk samotný. Kdoví co je vedlo k
sombrero oko
tomuto doporučení, možná strach z dalšího Galilea. Toto vysvětlení však přijalo část vědců. Jeden z nejznámějších je Stephen Hawkins. Ten nepřijal doporučení církve nestudovat původní singularitu, ale říká, že u zrodu vesmíru musela stát nějaká vyšší bytost.
Moje názory se v této problematice zajímavě formovaly. Já nevěřím v křesťanství, ale věřím v Boha. Proč? Je to jednoduché. Pokud by Bůh nebyl, znamenalo by to, že život by opravdu vznikl náhodou. Náš život by tím neměl smysl. A tomu nechci věřit.
Není až moc velká náhoda, že to prapůvodní nakupení hmoty bylo takové, až vedlo k vzniku něčeho tak úžasného? Nedovedu si představit, že by vše kolem nás bylo dílem náhody. Jak jsem se dozvěděl z odpovědi při přednášce, myslí si to jedni z nejchytřejších lidí. Není to zvláštní? Připadá mi, že popírají trošku i sami sebe. I když vlastně většina těchto vědců, tímto pátráním, hledá odpověď na otázky, které jsem právě položil. Dozvíme se to vůbec někdy? Nejspíš až po smrti, ale... bude to určitě?

Vložit komentář.


TOPlist