logoweb
Pavlův web - články


Jaká je dnešní generace teenagerů?

Před nedávnem jsem četl v MF Dnes článek hodnotící generaci teenagerů v naší zemi. Nelze samozřejmě ohodnotit celou generaci, ale na tom článku bylo poznat, že ho nevymyslel novinář patřící do oné skupiny lidí o kterých psal. Generace lidí se jistě neposuzuje lehce. Ale při čtení toho článku jsem si vzpomněl na scénu z Básníků, kdy probíhá televizní rozhovor s režisérem seriálu pro teenagery.
snow
I já jsem si tedy položil otázku: "Jaká naše generace vlastně je." Já sám podle mého mínění jsem od mé generace hodně odlišný, jak podle vkusu, zájmů a názorů. Hodně porovnávám svou povahu s povahami mých vrstevníků. Z tohoto pozorování jsem tedy došel k určitému závěru. Ale ještě jednou zdůrazním, že tento můj názor je jakýsi průměr, je naprosto v pořádku že se budou vyskytovat výjimky a odchylky.
Generace dnešních teenagerů je zběhlá v technice. Prakticky každý mladý se zajímá o techniku, hlavně výpočetní a elektrotechniku. Toto je pro mnohé zdrojem zábavy, je tedy mezi nimi velmi rozšířený tento druh komunikace. Nesmělí mladí muži již nemusejí oslovovat dívky u baru, stačí se jen někoho známého zeptat na její číslo mobilního telefonu. Bez mobilu jako byste nežili - je dnešní známá pravda, vlastně nejenom u mladých.
Vkus dnešních teenagerů je velmi ovlivněn komercí a reklamou. Připadá mi, že upadá svůj vlastní názor, před tím co je zrovna IN nebo OUT. Tento názor je vidět ve všem. V oblečení, oblíbených filmech, druhu muziky a vlastně i druhu projevu. Ve filmu jsou mezi teenagery velmi oblíbené tzv. vyměšovací komedie (příklad Prci prci prcičky, Holky to chtěj taky, Klub sráčů...). To jen tak pro příklad, většina těchto filmů skončí v propadlišti filmových dějin, ale mladí je berou. Humor musel hodně změnit, aby bavil mladé lidi, takového Cimrmana a Holsmanna dnes poslouchá jen hrstka teenagerů.
prci
Prakticky nikoho z dnešních teenagerů nezajímá politika. Ať domácí, hospodářská či zahraniční, vše je jim vlastně fuk. Jak říkám, zájem je v technice, muzice, filmech atd. Ze zájmu mladých se kupodivu vytratila četba knih. Samozřejmě v knihovnách vidíme mnoho mladých lidí, ale narozdíl od starších generací se zájem o knihy postupně vytrácí. Vysvětlením možná je, že knihy nejsou prostě IN.
Dnešní generace teenagerů má kladný vztah k lehkým drogám. Zvyšuje se informovanost o této problematice a i experti mající na práci drogovou problematiku se hlásí k její legalizaci. Toto téma je hojně diskutováno, do tohoto článku však zmínka o ní patří. Pokud chceme odpovědět na otázku proč mladí vůbec marihuanu užívají, je potřeba se prvně zeptat proč lidé od pradávna pijí alkohol. Jakmile dnešní generace doroste potřebného pro bytí ve vládě, konopí bude legalizováno.
No co dodat závěrem. Každá generace byla v mládí různá, ale vlastně i stejná s generacemi předcházejícími. Jak se bude na tuto generaci historicky pohlížet, bude záležet na tom jakým světovým obdobím si projdou. Už teď se narodili do období klidu. Prakticky nezažili komunistickou nadvládu, ani světovou válku. Zatím v některých zemích mladé generace zažívají novodobou válku - terorismus. Ale v našich zemích o tomto nebezpečí zatím jenom čtou. I když někteří se dozvěděli jen to, co dávali ve zprávách na komerční televizi TV Nova, jakmile odvrátili zrak od displeje svého mobilu.

Vložit komentář.


TOPlist