logoweb
Pavlův web

Odvážná myšlenka Roberta Bruna

Člověk má u rodinných domů zafixované určité zvyklosti a stereotypy. Tak i projektanti většinou používají stavební materiály v určitém stylu. Je proto velice zajímavé, když někdo dokáže tyto zvyky prolomit a díky tomu vznikne stavba, která se jen tak nevidí. Jedna z nich je v americkém Texasu a její autor je Robert Bruno.

Když člověk začíná stavět dům, vždy má nějaké myšlenky a představy, které by rád realizoval. Jak postupem času ale hovoří s projektanty nebo architekty, jeho ideály většinou ustupují, až se přispůsobí realitě.
foto1
K tomuto druhu lidí však nepatří americký architekt a sochař Robert Bruno. Díky tomu, že nepřispůsobil svou představivost všeobecnému vkusu, že dal svým nápadům tvar a formu, stalo se jeho obydlí celosvětově známým. Jde samozřejmě o extrémní příklad, ovšem příběh jeho domu je rozhodně velmi inspirativní a zajímavý.
Nápad vytvořit podobnou stavbu, která je spíše podobná sousoší, vznikl v hlavě Roberta Bruna, když postavil několik památníků právě z oceli. Pro budoucí dům si vybral úžasný pozemek v Texasu poblíž města Lubbock v místě zvaném Ransom Canyon. Dům stavěl převážně sám ve volném čase. Celá stavba mu takto vzala dvacet osm let života.
Zajímavé je, že Robert Bruno prakticky nepotřeboval žádnou zvláštní techniku, kromě svařovačky, jeřábu a pár ručních nástrojů. Dohromady svařil tolik plátů oceli, že jejich hmotnost je v součtu 110 tun. Celá stavba nemá žádný skelet, vše je celá jednolitá konstrukce. Konstrukční systém tak připomíná s nadsázkou velikou ocelovou jeskyni. Překvapující je i konečná cena objektu. 30 000dolarů je totiž cenou, za kterou si koupíte obyčejné auto.
Sám Robert Bruno se ke svému dílu vyjádřil takto: "Mou motivací bylo udělat něco, co by mělo historickou hodnotu. Neměl jsem nikdy potřebu vlastnit dům. Tento dům jsem nevytvořil, abych něco měl, ale proto, abych mohl dělat něco, co mám rád."
Nad údolím v Texasu se dnes tyčí stavba podobná obřímu dalekohledu. Byla a stále je diskutována mezi laickou i odbornou veřejností. Názory na ni se různí, přesto se Robertu Brunovi nedá upřít, že vytvořil něco nadčasového a originálního. Jeho stavba jenom dokládá už staletí známou pravdu, že lidská tvořivost nezná mezí.


Zdroje:
http://www.robertbruno.com/
http://www.eikongraphia.com/


Vložit komentář.

TOPlist