logoweb
Pavlův web

Konec ságy Harry Potter

Na konci ledna nového roku snad nemohlo být člověka, kterého minula jakákoliv zpráva o nové knize J.K.Rowlingové. V poslední lednový den přesně o půlnoci totiž začal prodej oficiálního překladu sedmého dílu příběhu o malém čaroději s názvem Harry Potter a Relikvie smrti.
Když před jedenácti lety vydalo londýnské nakladatelství Bloomsbury úzkou knížku Harry Potter and the Philosopher's stone, nikdo tehdy netušil jakých až obludných rozměrů dosáhne tento pojem. Nakladatelství zaplatilo za první díl 1500liber. Tato cena se dnes jeví skoro až směšně v porovnání s milionovými zisky, kteří dnes inkasují jak vydavatelé tak filmaři. Po úspěchu prvního dílu na sebe pokračování nenechalo dlouho čekat a druhý díl s názvem Harry Potter a Tajemná komnata už očekávalo množství fanoušků z řad dětí i dospělých.
Rok 2008 se do "Potterovské" historie zapíše jako rok, kdy (s největší pravděpodobností) celá sága skončila. A že se jedná opravdu o dlouhý příběh se dá doložit jednoduchými fakty. Příběh o kouzelnících, kteří žijí v utajení v obyčejném světě, jaký velmi dobře známe se skládal ze sedmi knih. Dlouhý byl skoro 3500 stran a autorka na příběhu pracovala více než 16 let.
foto
Se zpožděním dvou dílů oproti knihám společnost Warner Bros začala natáčet filmy, které zobrazily fantastický svět, hlavně díky počítačovým možnostem, až neuvěřitelně realisticky. Od nástupu filmařských odvětví do světa kouzel teprve začíná "tvrdé rýžování zlata". Výdělky se počítají v miliardách dollarů a na Harrym Potterovi se přiživuje spousta dalších odvětví. Hračky se značkou Potter mizí z hračkářství, typicky Potterovsky kulaté brýle s obroučku si kupují i lidé, kteří brýle nosit nemusí a prodávají se také kouzelnické hůlky nebo hábity, prostě všechno co je spojené s kouzelnictvím.
Vzhledem k objemu peněz, které se v tomto businessu "protočí", je docela překvapivé, že autorka celou ságu uzavřela a nesnažila se o stálé protahování trapnými zápletkami, jakožto jev, který můžeme vidět například u každého více populárnějšího seriálu. Gigantický úspěch příběhu, který ji napadl při obyčejné cestě vlakem do Londýna ji prý vyděsil a poté se z obrovské sumy peněž, které získala, cítila provinile. Sama pokládá vydělanou sumu za nepřiměřenou a jak sama zmínila, musela se určitý čas s tím vyrovnávat, aby nebyla nijak ovlivněna její práce na dalších knihách.
U příběhu o Harrym Potterovi se přímo nabízí srovnání s J.R.R. Tolkienovým dílem Pán prstenů. Oba autoři stvořili ve svých myslích silně promyšlené fantastické světy. I když je od sebe dělí desítky let a pan Tolkien je už navždy zapsán v učebnicích literatury, tak se obě díla dočkala silného komerčního úspěchu a celosvětového poprasku. Hlavní roli v těchto "obchodních metání kozelců" byl filmový průmysl. Zatímco Harry Potter ihned s knižním úspěchem zaujal filmaře, Pán prstenů se dostal do filmových síní díky Peteru Jacksonovi až o mnoho let později po vydání knih. Ve filmovém světě se zkrátka pohybují mnohem větší částky a bez filmové produkce by byl zisk z čistých knih několikanásobně menší, protože je známým faktem, že filmy a "věci okolo něj" se prodávají mnohem lépe.
Ovšem mezi čtenáři se děly také zajímavé věci. Pro sociology musely být velmi zajímavé diskuze na fanouškovských stránkách. Tisíce zapálených fanoušků debatovalo nad každou drobností v knihách a snažili se vydedukovat jak příběh bude pokračovat dál. Takových teorií bylo stovky. Jejich autoři se úplně oddali fantastickému světu a dokázali strávit dny u počítače, aby dokázali jejich pravdu. Sama autorka Harryho Pottera si tyto diskuze pročítala: "Abyste věděli, tak já jsem v tomhle nováček, protože hrozně dlouhou dobu jsem nechodila na internet, abych se podívala, jak to tam vypadá s Harrym Potterem. Až potom jeden den jsem to udělala a ó-můj-bože. Po pěti hodinách jsem se zvedla od počítače a úplně jsem se klepala. Nechápala jsem, co se děje. A bylo to při téhle první obrovské zkušenosti, kdy jsem se dozvěděla o tzv. shippers (lidé, kteří se zabývají různými vztahy mezi postavami z Harryho Pottera), a přišlo mi to jako ta nejpozoruhodnější věc na světě. Vůbec jsem netušila, že tu někde je takový svět, kde fanoušci jsou pořád ve střehu a rozebírají knížky od začátku do konce."
Od té doby začala J.K.R. trávit u počítače mnohem více času, založila si vlastní stránky a na nich pravidelně odpovídala fanouškům na jejich dotazy. Občas prý zabrousila na jiná fóra, samozřejmě pod anonymním nickem. Docházelo potom k vtipným situacím. "Jednou jsem se přihlásila na chat na MuggleNetu, bylo to neuvěřitelné! Umírala jsem smíchy! Bylo mnou naprosto opovrhováno. Nedokážu vůbec popsat, jaká to byla sranda. Nebylo to míněno nijak špatně. Jen mi lidé psali věci jako: ,Jo, jasně, radši zmlkni, nechodíš sem pravidelně, vůbec nic nevíš.'"
foto
Když se člověk občas zamýšlel nad jednotlivými fanoušky, často ho napadala otázka: "Co způsobilo tak silné lpění na vymyšleném světě?" Na jednu stranu se tomu nedivím, protože knihy o Potterovi jsou totiž jedny z knih od které se nejde jen tak odtrhnout a člověk lituje skoro každého rozptýlení, které ho vrátí z magického světa čar zpátky do normálního života. Ale přijmout příběh a neexistující svět skoro jako smysl života, mohli pravděpodobně jen ti lidé, kterým vlastní život přijde příliš nudný a kteří si neužijí moc rozptýlení a legrace.
Co vlastně způsobilo takový úspěch této knižní série? Rozhodně to byl autorčin literární talent a její velmi čtivý styl. Krokem k úspěchu bylo jistě rozhodnutí zasadit děj příběhu do školního prostředí. Školní výukou totiž prošel každý a každý na toto období rád vzpomíná. Možná takto se dá vysvětlit taková obliba u dospělých, přestože šlo původně o literaturu pro děti. Čtenář četl příběh s obyčejně neobyčejnými hrdiny a postavami s jakými se mohl ztotožnit.
Minimálně hodná obdivu je vtipnost fantazie J.K.Rowlingové, která mnohdy dokázala opravdu rozesmát a zároveň zahýbala k vážnějším stránkám a inspirovala se v běžných aspektech života. Například jako inspirace k vymyšlení mozkomorů (přízraků, které z lidí vysávají chuť do života) jí byly vlastní životní krize a deprese do nichž upadla. Nebo ve snaze některých čarodějů o nastolení čisté rasy kouzelníků by se jistě našla paralela s Evropskou historií. Samotné opovrhování "čistokrevných" kouzelníků těmi "nečistými" z nekouzelnických rodin se dá přirovnat k problému rasismu, nesnášenlivosti a hledání rozdílů místo porozumění, které je dnes bohužel běžnou záležitostí.
Příběh Harryho Pottera zobrazuje věčný souboj dobra a zla, ale navíc ukazuje, že zlo vniká vždy z nějakého důvodu. J.K.Rowlingové se za úspěch připisuje, že naučila děti opět číst. Bude na tom něco pravdy, protože nikdy jsem viděl tolik dětí chodit po pražských ulicích s hlavou skloněnou do knížky, od které se nemohli odtrhnout, tak jako pár dní po vydání posledního dílu. Že byly knihy populární i mezi dospělou populací jenom dokazuje, že autorka svým dílem dokázala setřít rozdíly mezi literaturou pro děti a dospělé. Kniha totiž byla čtivá pro všechny a styl příběhu se v průběhu času proměňoval, tak jako se měnily a vyrůstaly hlavní postavy. Od původní oddychové zábavné četby se (skoro by se dalo říci jako použitím proměňovacího kouzla) změnila v akční, hororové a v některých pasážích filozofické dílo.
Možná je škoda, že celý příběh skončil, ale svět čarodějů a magie bude jistě žít dál mezi fanoušky. Už nyní vznikají amatérské pokusy o pokračování a J.K.R. prohlásila, že ji láká představa napsání knihy v encyklopedickém stylu, kde by mohla rozsáhleji popsat vedlejší charaktery. Koncem listopadu tohoto roku do kin také přijde další filmové zpracování, tentokrát s názvem Harry Potter a Princ dvojí krve. Harry Potter tedy stále žije a má před sebou pořád zajímavou budoucnost. I když půlnočních front u knihkupectví, masových prodejů a šílenství fanoušků kvůli pár stovkám potištěného papíru se už asi bohužel nedočkáme.


Vložit komentář.

TOPlist