logoweb
Pavlův web

Palacký na podlaze

Dnes jsem si vzpomněl na událost, která se mi přihodila asi před čtvrt rokem. Sám nevím, proč se mi připomenul zrovna tento zážitek. Neprožíval jsem žádnou podobnou situaci. Prostě se mi zjevil obraz uvnitř mé hlavy bez žádného racionálního důvodu.
Stalo se to asi takto. Po školní výuce jsem odpoledne navštívil městskou knihovnu. Nic konkrétního jsem nehledal, jen jsem chodil kolem polic s knihami a těšil se z prohlížení náhodně vybraných spisů. Za pár desítek minut mně tato činnost omrzela a rozhodl jsem se k odchodu.
Jak přecházím po rampě, spojující dvě různé místnosti, povšimnul jsem si, že jsem málem šlápnul na nějaký papír. Sebral jsem ho a najednou zjistím, že držím v ruce celých 1000 korun. V tuto chvíli jsem překvapil sám sebe. Bez jakéhokoliv dlouhého uvažování jsem bankovku donesl knihovnici se sdělením: "Našel jsem to na podlaze."
litr
Dále jsem se o ten peníz nestaral. Odešel jsem. Později cestou domů jsem přemýšlel, co by se s nalezenou tisícikorunou mohlo stát. To, že by se dostala zpátky k nálezci se mi zdálo nepravděpodobné. Pravděpodobně rozšířila rozpočet knihovny, v horším případě skončila v peněžence jedné z knihovnic.
"Proč jsem si ji nedal rovnou do kapsy", říkám si. Odpověděl jsem si záhy. Neměl bych z těch peněz radost. Musel bych stále myslet na člověka, který ztratil. Svědomí je velice neekonomická vlastnost člověka.
Další den jsem se s mým "dobrým skutkem" pochlubil ve škole spolužákům. Reakce byly velmi různorodé. Většina si klepala prstem na čelo a kroutila při tom nevěřícně hlavou. Menší část přisvědčila, že jsem udělal dobrou věc, ale oni by prý jednali jinak. Jenom pár jedinců souhlasilo s mým jednáním.
Opět mi to nedalo a musel jsem se nad reakcemi mých přátel zamyslet. Existují dvě varianty uvažování. Mohu se těšit z nalezených peněz nebo se můžu těšit z toho, že jsem se neobohatil na úkor někoho jiného ba co víc, že jsem toto břímě rozhodování hodil ještě na jinou osobu. V mém případě knihovnici.
Jednotlivé verze uvažování se přiřazují podle míry svědomí u dotyčných osob. Rád bych znal odpověď na otázku, jak a proč svědomí ztrácíme nebo získáváme. Ale nejspíš mi nikdo neodpoví.
Chtěl bych podotknout, že svědomí není slovo spojené s moralizováním či vytýkáním něčeho. Není to stále omílané slovo při kázáních. Je to slovo, které tvoří mapu lidské duše. Mapu, podle níž bychom se měli stále řídit.

Vložit komentář.

TOPlist